Home » Karabíny, kladky a blokanty

Karabíny, kladky a blokanty

Vodácka záchrana a práca na vode vyžaduje okrem lana, ktoré viac-menej úspešne „simuluje“ kvalitná hádzačka s pevným jadrom (nebudem menovať značky, ale české lano ktoré AdamO tak neznáša to nie je….dobrá je napr. PALM Alpine 20) aj karabíny, kladky a blokanty. Ako ináč, počíta sa len to čo máme pri sebe (na sebe) a nie v lodi, v aute, kempe alebo domácej šope. Preto by matroš mal spĺňať nasledujúce parametre, trošku špecifické pre vodákov a iné, ako pre horolezcov alebo záchranné zložky.

  • Preferujeme multi využitie, prím hrá karabína, kladka, blokant by mal byť ale nemusí záložný spôsob využitia
  • Váha by nemala prekročiť 100g na jednu súčiastku – aby sme neskončili ako chodiace železiarstvo. Oplatí sa hlavne, ak sa kúpeme a to svinstvo tak krásne ťahá ku dnu…
  • Optimálna zaťažitelnosť by nemala byť menšia ako 5kN (500kg), totálne minimum je 2.5kn (250kg= naplnená loď alebo dvaja vodáci na šnúre…). Viac je lepšie.
  • Zuby blokantu nemôžu agresívne zapadať do lana, pretože vodácka hádzačka nemusí mať jadro (napr. Adamovo neobľúbené české lano…)

Začnem od používaného materiálu, od najjednoduchších a najlacnejších po komplikovanejšie. Vynechám hádzačky a šlingne a dalšie veci, im sa povenujem neskôr. Všetok uvedený materiál musí mať certifikát UIAA, značku CE a kompatibilitu s EN 12 275. Označenie nájdete napr. na stránke UIAA kde treba aspoň raz ročne zájsť a skontrolovať, či Vami používaný materiál nie je nutné vymeniť (tzv. recall).

 

Karabíny:

Karabína je  pomôcka, súčasť istiaceho reťazca, s uzatváratelná zámkom s pružinovou alebo skrutkovou poistkou, slúžiaca ako spojovací prvok. Karabíny sa vyrábajú z  duralu pre horolezcov a z ocele.

Pre horolezecké karabíny platí technická norma STN EN 12 275, ktorá rozdeľuje karabíny takto:

  • Typ A Špeciálna karabína určená na zapnutie do skalných skôb (napr. Frog firmy KONG).
  • Typ B Oby
    čajná karabína.
  • Typ D Karabína býva používaná predovšetkým ako súčasť tzv. „expresiek“.
  • Typ H Karabína oválneho hruškovitého tvaru, určená pre istenie pomocou polovičného lodného uzla tzv. uzol UIAA (HMS).
  • Typ K Karabína určená pre zaistené cesty („Klettersteig“ resp. „Via Ferrata“, väčší roztvor).
  • Typ X alebo Typ O Karabína oválneho tvaru. Vďaka tomuto tvaru je vždy zaťažovaná pozdĺžne (kde vykazuje najvyššiu pevnosť) a je takmer nemožné ju zaťažiť priečne. To ju predurčuje k použitiu do zlaňovacích prostriedkov, blokantov a vďaka symetrickému tvaru aj pri použitiu prostriedkov skladajúcich sa z dvoch bočníc (zlaňovacie brzdy, kladky, atp.)
  • Typ Q Maticová karabína (Quick Link, „mailonka“), u ktorej má západka podobu uzavieracej prevlečenej matice.
Mad-Rock-Ultra-Tech-HMS-Screw-Carabiner-Silver-0

karabina s oznacenim

Vodáci používajú hlavne duralové karabíny typu H (HMS) a zriedkavo typu X.  Na vode používame karabíny len s poistkovým zámkom (alebo aj zámkom s poistkou) . Ak sa niekto spýta že prečo so zámkom, odpoveď je veľmi jednoduchá, lebo vačšinou na lane je človek alebo iný druh živého organizmu. Karabína so zámkom sa samovoľne aj pri náročných podmienkach neotvorí. Karabíny by mali byť ľahké, takže pozor na váhu – ideálne na kus max 50g. Aký druh zámku používame nechám na osobné preferencie, twist-lock a bajonet je modernejší a automatický a skrutkovací sa zasa „vraj“ nikdy nepokazí. Karabínu by ste mali vedieť otvoriť aj uzavrieť jednou rukou. Oba druhy zámkov treba raz ročne naolejovať alebo inak namazať.

Na každej karabíne musia byť vyznačené základné údaje: pevnost v pozdĺžnom a priečnom smere a pevnosť s otvoreným zámkom. Číslo udávajíce pevnost je vlastne medza pevnosti, pri ktorej karabína praská.  Otvorená karabína (tvar C) praskne pri menšom zatažení ako karabína uzavretá (tvar D), preto na vode používame len karabíny so zámkom. Hodnota musí byť celočíselná, (v kN) zaokrúhlená smerom dole. U karabín typu H, K, a X by mal byť tento typ podľa STN EN 12275 označený písmenom v krúžku. Viac je lepšie.

 

HMS karabína

HMS karabína

 

Typ – Slang – Názov – Pevnosť pozdĺžne – Otvorená – Priečne

B –  „D“ déčko –   základná lezecká karabina – 20kN – 7kN* – 7kN

H – HMS – karabina HMS – základná vodácka karabína – 20kN – 6kN* – 7kN 

K – „káčko“ – karabina na klettersteig – 25kN -nic – 7kN

A – bez slangu – speciána karabina do skoby – 20kN – 7kN* – nič

D – bez slangu – karabina s zaistenou polohou lana napr. do expresky – 20kN – 7kN* – nič

Q – „mailonka“ – karabina s šrubovacím zámkom – 25kN -nič – 10kN

X – „O“ óčko – oválná karabina – 18kN – 5kN* – 7kN

Na sebe alebo pri sebe by sme mali mať 3ks H karabín, dobrá bola napr. Mammut Element Key, ja mám ešte staré ČSSR Waltrovky z roku 1978. Hľadajte HMS karabínu s twist-lockom alebo bajonetovým zámkom s hmotnosťou okolo 50g. Jedna karabína je na veste vzadu, jednu máte na pomocnej šlingni pod šprickou a jedna odpočíva bezpečne vo alebo na  vodáckej veste.

Skrutkovací uzáver vs Bajonetový uzáver

 

Kladky:

Kladky sú obľúbené vodácke záchranné hračky, keď nedostatok sily a dôvtipu nahradíte prejdenou vzdialenosťou. Energia zostáva, len sa viac nachodíte. Princípy kladkostrojov sú súčasťou fyziky základnej školy, ale pre občerstvenie čo je to kladka.  Kladka je v podstate jednoduchý mechanizmus zložený z kolesa, ktoré má po svojom obvode drážku, v ktorej sa pohybuje lano. Poznáme pevné a volné kladky, ich kombináciou vznikne jednoduchý stroj, tzv. kladkostroj. Kladka nám umožní násobiť silu.

Najjednoduchšia kladka je dá postaviť len s karabínou, problémom je lomenie lana a ťažkosť až nemožnosť chodu v záťaži, preto sa to veľmi nepoužíva. Niekedy dávno a občas aj dodnes sa používa na karabínu aj núdzová kladka, ako napr. Petzl UltraLegere. Okrem nízkej ceny (3 Euro) je nepoužiteľná, max. zataženie je 1kN = 100kg. Je to v podstate len nilonové koliesko, ktoré sa navlečie na karabínu.

 

.

Petzl Ultralegere

Petzl Ultralegere

Petzl Oscillante

Petzl Oscillante

 

Trošku lepšie je už na tom Petzl Oscillante – 4-16kN s cenou 11 Eur, ďalej napr. Fixed Pulley, KongRoll, SingingRock SMallRoll v cenovej triede 10-15 Eur. Za to máte jednoduchú kladku, nič menej a nič viac. Každý by mal mať aspoň 1ks, ak nemáte kombinovanú kladku s blokantom.

 

 

 

Doporučujem peniaze za nákup len jednoduchej kladky ušetriť a investovať radšej do nákupu kladky spojenej s blokantom (záver kapitoly o blokantoch). Ak silou-mocou chcete kladku, tak mrknite aj na  Petzl Mini alebo Petzl Partner,alebo hore uvedené typy.

Blokanty:

Blokanty sú mechanickou náhradou Prusíkovho uzla, čo je v podstate špeciálny uzol, ktorý je pri uvolení posuvný a pri zaťažení utiahnuty. Uzol vymyslel rakúsky profesor českého pôvodu Karel Prusik a skladá sa z jednoduchéj alebo dvojitej líščej smyčky z tenkej šnúry alebo popruhu, ktorý je navinutý okolo silnejšieho lana. Pri vodáckych lanách používame na prusík šlingy dyneema 120cm 5mm, alebo repšnúrky 4-5mm. Ak nemáme blokant, môžeme vždy použiť aj prusík.
Ak sme niekde uviazli a potrebujeme sa niekde vyškriabať, potrebujeme minimálne 2 prusíky z 2 šlingní alebo 2 blokanty. Jeden z najjednoduchších a zatiaľ najlacneší je okrem prusíka emergency blokant  Petzl – Tiblock, cena je okolo 20 Eur. Dá sa nádzovo použíť aj ako kladka s blokovaním. Je to v podstate hliníkový výlisok s váhou 20g, ktorý s použitím karabíny a malých zúbkov umožní šplhať sa po lane (hore, dole), zúbky na lano pritláča karabína. Funguje perfektne na lanách 9-11mm, na vodáckych mokrých hádzačkách /7-8mm max/  je to už na hrane.
Video zobrazujúce základnú činnosť Tiblocku.

Okrem funkcie blokantu je možné Tiblock použiť aj ako samoblokujúcu kladku (napr. ťaháme loď plnú vody proti prúdu).

Nesprávne použitie Tiblock-u – hrozí deformácia Tiblocku a deštrukcia lana!

Ďalšou a pre nás konečnou zástavkou (ak teda nechceme normálny Jumar) sú kombinované kladko-blokanty. Cena sa krúti okolo 55-65 Eur za kus, váha 80-90g a kombinujú v sebe kladku aj blokant. Mali by sme mať aspoň 1ks, ideálne 2ks. Začnem jednotlivými výrobkami:
P53-MICRO-TRACTION_LowResPetzl Mini Traxxion – vacšia verzia MicroTraxion, kombinuje kladku a blokant s dôrazom na blokant. Dnes sa už nevyrába, nahradila ho menšia verzia Micro Traxion
Petzl Micro Traxion – dodnes vodácka kladka No.1 – nízka váha 85g, laná 8-11mm, zaťaženie ako blokant alebo pevná blokovacia kladka 4kN (400kg), deštrukcia pri jednochej kladke 2×7.5kN (1500kg). Kotúč je uložený na guličkových ložiskách a má účinnosť 91%. Vačka z nerezovej ocele funguje na namrznutých i znečistených lanách a je možné ju pomocou tlačidla vyradiť z činnosti a používať iba kladku.

Micro Traxion je ideálny pomocník pre zostavenie kladkostroja pri vyťahovaní materiálu, záchranu z ľadovcovej trhliny alebo krátke výstupy po lane. Vďaka jej malej hmotnosti môže byť neustále po ruke na vašom úväze. Diagramy pre správne zakladanie laná sú vyryté vo vnútri na kladke.

Technické parametre:

  • Doporučený priemer lana: 8-11mm
  • Priemer kotúča: 25 mm
  • Účinnosť: 91%
  • Hmotnosť: 85g
  • Pracovné zaťaženie: kladka 5 kN / pri použití s blokantom 2.5 kN
  • Maximálne zaťaženie: kladka 7.5kN / pri použití s blokantom 4 kN
  • Typ ložiska: guličkové
  • Materiál: hliník / nehrdzavejúca oceľ
  • Záruka: 3 roky
  • Certifikácia: EN 567, UIAA
Nevýhody – určená len pre laná, nie pre šlingne, pri uzimených rukách problémy s koordináciou  s malými prvkami, v tomto bola staršia verzia MiniTraxion lepšia. Značnou výhodou je úplná jednoduchosť, aj človek ktorý ju vidí prvý krát v živote chápe ako to funguje (hlavne funkcia blokovania kladky)
Vačsia sestra Pro Traxion má lepšie parametre, ale váhu 250g a cenu mimo limit. Nepoznám nikoho, kto by mal (ani medzi horolezcami).
A na záver si dáme kladko-blokanty, ktoré mám v súčastnosti ja – Climbing Technology RollNRock

CT_rollnlockJe to ultraľahká kompaktná kladka a blokant CLIMBING TECHNOLOGY RollNLock v jednom. Váha 80g, cena pod 60e a podporuje 3 základné režimy – voľná kladka, blokujúca kladka a blokant. Na rozdiel od Petzl Micro Traxion podporuje laná 8-13mm aj šlingy 10-16mm. Pevnosť je zvýšená /4kn pevná kladka a blokant/ až na 2x10kN ako voľná kladka. Zuby sú jemné, vhodné aj na vodácke hádzačky bez pevného jadra. Oproti Petzl Traxion mini je náročnejšia na pochopenie, hlavne funkciu voľná kladka je nutné si odskúšat na nečisto :). Použitie ako blokant a blokujúca kladka sú intuitívne. Oproti PETZL umožnuje širší rozsah lán, použitie aj 2 hádzačiek alebo šlingní. Cenovo je lacnejšia.

Parametre:

  • hmotnosť: 80 g
  • pre laná s priemerom: 8-13 mm
  • pre ploché slučky so šírkou: 10-16 mm
  • nosnosť: 2x10kN (kladka)/4kN (blokant, pevná kladka)

 

 

 

 

Návod na prácu s CT RollnLock

 Na záver kapitoly si dáme teda stručný súhrn doporučenej výbavy na vodu o obtiažnosti WW II a vyššej. Čím ťahšie terény jazdíte, tým je tej výbavy viac. Tu nepreberané veci popíšeme nabudúce
20150607_143950

zachranca signalizuje

  • vodácka vesta s hrudným pásom (v nutnosti použitelná aj ako sedačka)
  • hádzačka s pevným jadrom (15-20m)
  • nožík (ideálne pevný)
  • vodácka píštalka pískajúca aj v mokrom stave (99% bežného dňa)
  • 2-3x šlinga (pevná slučka) min. 120mm, napr. DYNEEMA
  • 2x kladko-blokant Petzl MicroTraction alebo CT RollNLock alebo aspoň Tiblock
  • vodácka lekárnička (náš dvorný anestieziolog Natália sľúbila zbúchať nejaký elaborát)
Print Friendly, PDF & Email