Home » Biela [2014]

Biela [2014]

Všeobecné údaje

Biela je tatranská rieka, ľavostranný prítok Popradu. Má dĺžku 20,9 km, je tokom IV. rádu a je to typický vysokohorský typ rieky s priemernou lesnatosťou povodia približne 50 %.

Pramení v masíve Havrana (2 151,5 m n. m.) v Belianskych Tatrách v nadmorskej výške cca 1 400 m n. m., od prameňa tečie Tristárskou dolinou v smere JJZ – SSV. Následne preteká Podtatranskou brázdou, najprv cez obec Ždiar západovýchodným smerom, potom sa stáča na juh a pri Tatranskej kotline vstupuje do Popradskej kotline, pokračuje na východ a viacnásobne meandruje. Do Popradusa vlieva pri obci Bušovce v nadmorskej výške 581 m n. m.. Priberá len kratšie prítoky, najmä z tatranskej strany. Zjadný úsek má 23,6km.

Popis

Divoká horská rieka s korytom širokým 4-8 metrov. Na hornom toku sa prediera úzkou kamenistou tiesňavou cez niekoľko kaskád, z ktorých sú dve (druhá a Lendacká) WW IV. Obe treba prezriet.

Za nástupným miestom cez dedinu až po ústie potoka Bachledová, nízky stupeň, zjadné stredom alebo okrajmi. Odtialto  nebezpečenstvo spadnutých stromov. V druhej zákrute od stupňa /doľava/ 2.5m vysoký skok , vhodné prezrieť /zastavenie napravo/, zjazdné stredo vpravo. Ďalšia prvá balvanitá kaskáda zjazdná stredom. Nasledujúca kaskáda často nezjadná, resp. prezrieť /voda tečie do skaly – vhodné zastaviť napravo pred kaskádou/. Odtiaľ už bez problémov popod most Kardolina cez menšie balvanisté úseku až k vzdutiu MVE T.Kotlina. Hať je skalnatá a pre lode nevhodná / preniesť naľavo/. Za elektrárňou zopár menších skokov a nezjadné miesto pod mostom – Lendacká tiesnava /IV/, zjadné len za naozaj veľkej vody skokom zprava /pozor, skala podmytá/. Za mostom potenc. nástupné miesto pre dolný úsek, menšie priečne prahy a malé valce. Od Lendaku ľahšie. Pri Slovenskej Vsi malá vodná elektráreň, vhodné prezrieť.

Vodočet

Na rieke nie je vodočet, zjazdnosť treba posúdiť vizuálne na mieste. Rieka je zjazdná iba pri VV počas jari (apríl-máj) alebo pri dlhotrvajúcich zrážkach. Ideálny stav je možné odhadnúť cez webkameru na Strednici, ak je teplo a vidno fľaky zeme, je potencionálne zjadná. Viac vody tečie poobede a navečer.

Obťiažnosť

Ždiar -sútok potokov alebo Ždiar Tatra – Tatranská Kotlina elektráreň – 23.6km – 16.4 – WW III+ (IV!)
T.Kotlina – Slovenská Ves 5,4km – WW II
Slovenská Ves – ústie – WW I

Časová náročnost

Horný úsek – 2 hod
Dolný úsek – 2 hod

Doprava

Hlavná cesta v hornom úseku skoro na dosah po T.Kotlinu. Obvyklé nástupné miesto pri sútoku potokov v Ždiari, alebo pri obchode COOP, resp. na konci dediny pri moste. Ďalší možný nástup Kardolina most, T.Kotlina elektráreň, Lendak.

Ubytovanie

Tatranská Lomnica, Poprad, Kežmarok, Spišská Belá, Tatranská Kotlina, Ždiar
Kemp – Dunajec, S.Lesná, Vrbov

Zásobovanie

Ždiar, Tatranská Kotlina, Spišská Belá, Kežmarok,Poprad

Prvá pomoc

Ždiar, S.Smokovec, Kežmarok, Poprad

Zaujímavosti pri rieke:

  • Ždiar– ľudová architektúra
  • Lendak – rázovitá podtatranská obec s typickou ľudovou architektúrou
  • Bachledova dolina – lyžiarske stredisko
  • Spišská Belá – Múzeum fotografie a optiky Prof. Dr. Ing. Jozef Maximiliána Petzvala, expozícia Slovenského technického múzea v Košicicach
  • Spišská Belá – kaštieľ Strážky – expozícia Slovenskej národnej galérie
  • Belanské lúky – prírodná rezervácia
  • Belianska jaskyňa – T.Kotlina

Články

http://www.kajakar.sk/2012/11/biela-2012/

Fotky

Prvý skok:

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMGP0518 IMGP2812

 

 

 

 

 

Prvá kaskáda

IMGP2833a

IMGP2829a IMGP0553

 

 

 

 

 

Druhá kaskáda – IV a zjazdné – problem je vajgel pod vodou vpravo (na fotke pri zelenej lodi)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

Nad Kotlinou

IMGP2794

IMGP2863 IMGP2866

 

 

 

 

Lendacká – IV!

doplnit foto zo splavu

Mapa

Veľká mapa

 

Print Friendly, PDF & Email