Bleskovky »

8. októbra 2018 – 7:27

Kajakársky inkubátor umožňuje dostať sa na vodu ľuďom, ktorí nie sú členmi lodenice a majú záujem chodiť pravidelne. Je vhodný pre úplných začiatočníkov, ale aj pokročilých. Začiatočníci od nás dostanú kajak, pádlo, vestu a inštruktora, ktorý im všetko potrebné vysvetlí a dohliadne na ich bezpečnosť. Pádlujú hlavne medzi starým mostom a Apollom. Pokročilý si môžu vyskúšať rôzne druhy sea kajakov, …

Read the full story »
2017
2016
2015
2014
2013
Home » 2015, Bleskovky

Predelpass neprejazdný

Submitted by on 12. apríla 2015 – 20:25

predelAk máte záujem o jarnú/letnú Soču, tak Vás pravdepodobne nepoteší správa že sedlo Predel (PredelPass) je do odvolania uzavretý pre zosuv skál na talianskej strane. Taliani odhadujú čistenie a stabilizáciu masívu na minimálne mesiac, ale pravdepodobne aj viac, pravdepodobne až do júna 2015.

Aktuálna obchádzková trasa vedie cez Krajinskú Goru a údolie Trenta (sedlo Vršič) a pre znalých aj cez Ucija Pass.

Predel - ZaporaAk už sme pri tomto regióne, vedeli ste že pod sedlom Predel je tunel, ktorý vedie z Logu Pod Mangartom až do lomu na talianskej strane s úzkokoľajnou železnicou a pravdepodobne jediným podzemným hraničným prechodom používaným aj za Jugoslávie?

Tunel postavili v roku 1903 ako prístupový prekop a dedičnú štôlňu medzi Logom pod Mangartom a Cave de Predil na talianskej strane. Prekop bol vybavený elektrifikovanou banskou železnicou a slúžil aj pre odvod banských vôd. Pamatníci spomínajú, že voda čierna ako rmut plná olova a cínu tiekla až do Korytnice. Po vzniku Juhoslávie bol v podzemí dokonca vybudovaný podzemný hraničný prechod, ktorý používali baníci chodiaci do práce na talianskej strane. Cesta do práce cez viac ako 4500m dlhý tunel trvala len cca 30 minút jazdy vláčikom.

miniera6 Stoln_log-rabelj 640px-Log_pod_Magartom-Stoln Cave_del_predil_Log-pod_Mangartom_tunnel_map.svg