Bleskovky »

20. septembra 2018 – 18:12

VODÁCI A PRÁVO
 
     Slovenským úradom  už je známe, že vodáci, ktorých počet na Slovensku odhadujeme asi na 50.000 nie sú spokojní so stavom vytesňovania  vodákov z riek staviteľmi malých vodných elektrární (MVE). Vodáci boli lavínou stavania MVE donútení sa zviditeľniť a zorganizovali tri verejné demonštrácie – dve v Banskej Bystrici a jednu v Karlovej Vsi v Bratislave, kde úradom verejne adresovali aj prostredníctvom TV svoje legitímne …

Read the full story »
2017
2016
2015
2014
2013
Home » 2014, Bleskovky, Články, Enviro, Rieky

Horná Belá po víchrici

Submitted by on 17. júna 2014 – 20:34

Horná Belá už netečie lesom.

Dnes som sa bol pozrieť ako to vyzerá po víchrici pred mesiacom. Je to neuveriteľné, šokujúce. Veď pozrite na fotky.

pohľad dole dolinou od mostíka cez Kôprovský potok

pohľad dole dolinou od mostíka cez Kôprovský potok

Úsek od vodárne k parkovisku je nezjazdný, aj v ľavom a aj v pravom ramene sú stromy, v ľavom som z cesty videl len dva, ale do ľavého prúdi menej vody než pred víchricou. Na začiatku parkoviska je zával z viacerých stromov, jeden z nich má priemer kmeňa tak 1,5 m, ale je dosť vysoko nad riekou, takže by mu stačilo len odrezať konáre a dá sa popod neho prejsť. Myslím že ak by sa zorganizovala brigáda, vieme úsek od vodárne zprejazdniť.

Piaty stupeň ochrany zjavne (podľa tabule pri ceste) začína až od prvej horárne, takže tesne pod ňou lesníci bezohľadne vytvorili širokú vymytú cestu k rieke. Celá dolina vyzerá tak, že kmene sú odpratané a všetky vetvy sú na zemi, teda zem je pokrytá hrubou vrstvou vetiev, po ktorej sa dá chodiť len veľmi obtiažne. Táto vrstva je úplne suchá, takže pevne dúfam že nezažijeme v lete nejaký lesný požiar. Okrem toho tie rozsiahle porasty čučoriedok sú pod vetvami…(no comment)

Tags: ,